Alergia – współczesna choroba

dla dzieci żółtaczka fizjologiczna bywa bardzo groźna Aerosonit ulotka

Alergia jest chorobą o podłożu immunologicznym, która związana jest z nieprawidłową reakcją odpornościową na poszczególne bodźce. Układ immunologiczny interpretuje je jako potencjalne zagrożenie, dlatego produkowane są swoiste przeciwciała, mające je zwalczyć. Należy nadmienić, że w przypadku osoby zdrowej, takie nasilone reakcje nie występują.

Wykazano, że częstotliwość rozwoju alergii zwiększa się, jeżeli przynajmniej jeden rodzic chorował na to schorzenie. Objawy alergii są bardzo specyficzne i zależą od typu alergenu. Wyróżnia się kilka rodzajów alergenów, takich jak alergeny wziewne, pokarmowe czy kontaktowe. Do pierwszej grupy zaliczają się m.in. pyłki roślin, roztocza kurzu domowego bądź alergeny sierści zwierząt. Alergeny pokarmowe znajdują się w mleku krowim, jajach, owocach cytrusowych, czekoladzie czy soi. Z kolei za najbardziej rozpowszechniony alergen kontaktowy uważa się nikiel, który znajduje się m.in. w biżuterii.

Do typowych alergicznych dolegliwości zalicza się alergiczny nieżyt nosa, alergiczne zapalenie spojówek, wysypka skórna, bóle brzucha czy zaczerwienienie skóry. Najczęściej są to reakcje natychmiastowe, które pojawiają się od razu po kontakcie z alergenem. Chcąc unikać tych dolegliwości należy ograniczyć ekspozycję na alergeny. Ponadto alergicy mogą przyjmować leki, które zmniejszą nasilenie objawów. Jednymi z najczęściej stosowanych leków są preparaty przeciwhistaminowe. Ponadto stosuje się tzw. odczulanie.

CELSENTRI

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *