Czy cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną?

Cukrzyca jest przewlekłym schorzeniem metabolicznym, w którym dochodzi do podwyższenia poziomu glukozy we krwi. Wyróżnia się kilka typów tej choroby, które różnią się przebiegiem czy sposobem leczenia.

Cukrzyca typu I spowodowana jest zniszczeniem komórek trzustkowych, które produkują insulinę. Największą częstotliwość zachorowań na ten rodzaj cukrzycy obserwuje się u osób młodych. Leczenie cukrzycy typu I polega na zażywaniu syntetycznej insuliny, w zależności od zawartości cukrów w pożywieniu. Ponadto zalecana jest dieta o niskim indeksie glikemicznym oraz aktywność fizyczna.

Cukrzyca typu II związana jest przez oporność tkanek i komórek na działanie insuliny, przez co zwiększa się stężenie glukozy we krwi. Zazwyczaj z chorobą współwystępują także inne dolegliwości, takie jak nadciśnienie tętnicze czy otyłość. Cukrzyca typu II występuje przeważnie u dorosłych. Najczęstszym sposobem leczenia jest właściwa dieta, aktywność fizyczna oraz stosowanie leków przeciwcukrzycowych. Często jednak wymagane jest również leczenie za pomocą syntetycznej insuliny.

Częstotliwość zachorowań na cukrzycę świadczy, iż jest to choroba cywilizacyjna. Charakteryzuje się także globalnym zasięgiem. Jeżeli choroba nie jest leczona, może doprowadzić do śmierci w wyniku np. udaru mózgu. Obecnie nie istnieją żadne leki, które umożliwiłyby całkowite wyleczenie z cukrzycy. Syntetyczną insulinę czy leki przeciwcukrzycowe trzeba zażywać do końca życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *