Miażdżyca – choroba krajów wysoko rozwiniętych?

Miażdżyca jest jedną z częstszych chorób układu krwionośnego. Do podstawowych objawów tej choroby zalicza się podwyższony poziom cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi. Spowodowane jest to niewłaściwą dietą, która obfituje w nasycone tłuszcze, jak również zaburzeniami metabolicznymi.

W miarę rozwoju miażdżycy, dochodzi do odkładania się złogów tłuszczowych w ścianie tętnic. W miarę ich gromadzenia się, tętnice staje się sztywniejsza oraz mniej elastyczna. Powoduje to utrudniony przepływ krwi w organizmie, ponieważ złogi tętnicze ograniczają przemieszczanie krwi. Z czasem mogą powstawać ogniska zapalne, ponadto odkładają się płytki krwi, które przyczyniają się do powstania zakrzepów. Z kolei zakrzepy często są odpowiedzialne za zawał serca.

Początkowo miażdżyca może przebiegać bez żadnych objawów. Niekiedy odczuwany jest ból przy wykonywaniu określonych czynności. W niektórych przypadkach chorzy mogą się skarżyć na ból zamostkowy, który promieniuje aż do barku. W leczeniu miażdżycy najważniejszą rolę odgrywa prawidłowa dieta. Wskazany jest również regularny wysiłek fizyczny. Ponadto chorzy mogą przyjmować specjalne leki, które regulują zawartość tłuszczów we krwi. Często przepisywane są również leki przeciwzakrzepowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *