Osteoporoza – choroba kości

Aquafresh Mini Augumentin opinie

Jednym z największych współczesnych zagrożeń jest osteoporoza. Niebezpieczeństwo tej choroby polega na tym, że często przebiega bez żadnych objawów. W miarę rozwoju osteoporozy dochodzi do obniżenia masy oraz gęstości tkanki kostnej. Sprawia to, że szkielet jest bardzo podatny na złamania, nawet w przypadku nieszkodliwych upadków.

Osteoporoza może mieć charakter pierwotny oraz wtórny. Typ pierwotny osteoporozy nie jest związany z żadną, inną chorobą lub stosowanymi lekami. Wtórna postać tej choroby jest konsekwencją m.in. zaburzeń hormonalnych, niektórych chorób układu pokarmowego, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc bądź hemofilii.

Ze względu na to, że choroba często ma charakter bezobjawowy, o jej rozwoju świadczą częste złamania kości. Wówczas należy udać się do lekarza, który zazwyczaj zleca badania densytometryczne. Choroba znacznie częściej rozwija się u kobiet, niż u mężczyzn. Dotyczy to w szczególności pań o drobnej budowie ciała.

Osteoporozie można zapobiegać na różne sposoby. Jednym z nich jest odpowiednia dieta. W szczególności warto zadbać o prawidłową podaż wapnia. W diecie nie powinno zabraknąć także witaminy D, która bierze udział we wchłanianiu wapnia. Ponadto należy zrezygnować z palenia papierosów, ponieważ poszczególne związki znajdujące się w dymie papierosowym, niekorzystnie wpływają na wytwarzanie witaminy D. Chorzy z wykrytą osteoporozą zazwyczaj muszą przyjmować leki, które zapobiegają dalszemu obniżeniu gęstości kośćca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *