Otyłość – współczesne zagrożenie

Sensodyne Expert Soft cena Avamys 1mg/500

Otyłość jest bardzo niebezpieczną chorobą cywilizacyjną, która przyczynia się do poważnych problemów zdrowotnych. Często otyłość jest spowodowana przez nieodpowiedni tryb życia. Brak aktywności fizycznej, przejadanie się, spożywanie niepełnowartościowej żywności, to pierwsze kroki do otyłości. Na czym polega ta choroba?

W otyłości dochodzi do nadmiernego odkładania się tkanki tłuszczowej w organizmie. Wyróżnia się dwa rodzaje otyłości: brzuszną oraz udowo-pośladkową. Ta pierwsza częściej występuje u mężczyzn i kobiet po menopauzie. Wówczas tłuszcz najczęściej odkłada się w rejonie brzucha. Z kolei otyłość udowo-pośladkowa jest typowa dla kobiet. Nadmiar tkanki tłuszczowej rozmieszczony jest głównie w udach i w pośladkach.

Osoby otyłe często chorują również na inne schorzenia cywilizacyjne, takie jak nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa czy miażdżyca. O otyłości informuje wskaźnik BMI. Określa on stosunek masy ciała wyrażonej w kilogramach, do wzrostu w metrach podniesionego do kwadratu. Jeżeli wskaźnik ten wyniesie 30 lub więcej, mamy do czynienia z otyłością. Poniżej tej wartości występuje nadwaga.

Otyłość można leczyć na kilka sposobów. Podstawą jest zmiana nawyków żywieniowych. Z codziennego jadłospisu należy wykluczyć tłuszcze nasycone czy cukry proste. Ważna jest również codzienna aktywność fizyczna. W niektórych przypadkach leczenie otyłości wymaga interwencji chirurgicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *